Site Loading


Fındık oldukça sevilen kabuklu kuruyemiş çeşitlerinden biridir. Fındık ülkemizde de çok fazla yetiştirilen tarım ürünlerinden biridir. Fındığın tarihçesine bakıldığı zaman Milat’tan önceki yıllarda ilk olarak Çin’de üretildiğine dair bilgiler bulunur. Hatta Çin’de kutsal sayılan yiyecekler içerisinde yer alır. Günümüzde ise daha çok nemli ve bol yağışlı iklim bölgelerinde yetiştirilen bir tarım ürünüdür. Ülkemizde daha çok Karadeniz bölgesinde yetiştirilen fındık bazı dönemler Marmara bölgesinin kuzeyinde de yetiştirilmiştir. Fakat büyük çoğunluk nemli ve bol yağışlı bir iklime sahip olan Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Fındık, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Ordu Giresun Trabzon Artvin gibi şehirlerlerde yoğun olarak yetiştirilmektedir. Yine Karadeniz’de bulunan diğer tüm şehirlerde de fındık üretimi yapılmaktadır. Fındık ülkemizde hem ülkemizin ihtiyacını karşılayacak kadar hem de ihraç edecek kadar üretilmektedir. Tüm dünyaya fındık ihraç eden ve dünyanın fındık ihtiyacının %70’e yakın bir kısmını ülkemiz karşılamaktadır. Karadeniz iklim bölgesi fındık yetiştirme konusunda oldukça başarılıdır. Killi ve nemli olan topraklarda yetişen fındıklar daha yuvarlak ve daha lezzetli olarak bilinmektedir. Sizlerde fındık alırken bu ayrıntıya dikkat etmelisiniz. Fındık çiğ olarak ya da kavrulmuş fındık olarak tüketilmektedir. Sofralarımızda çok fazla yer verilen ve tüketilen fındık sağlığımız açısından da oldukça faydalıdır.

Kabuklu Fındık 

Kabuklu Fındık nemli ve bol yağışlı iklim bölgelerini sever. Bundan dolayı daha çok Karadeniz iklim bölgelerinde yetiştirilir. Fındık dikimi genellikle sonbahar aylarında yapılır. Fakat kışın sert ve soğuk geçtiği yerlerde ilkbahar aylarında da dikim yapılmaktadır. Soğuk iklim bölgelerinde daha çok güneye bakan Yamaçlar fındık ağacı dikimi için tercih edilir. Bakımı ve hasadı oldukça uğraştırıcı olsa da lezzeti, kazancı da bir o kadar iyidir. Bu nedenle Karadeniz’de tarım alanında yapılan ve iş imkanı sunan bir alandır.

İç Fındık 
İç fındık Tüketimi ülkemizde oldukça fazladır. Ülkemiz konusunda oldukça şanslı ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle sofralarımızda çok sık yer verdiğimiz ürünlerin başında gelir. Fındık hem çiğ olarak hem de kavrulmuş olarak tüketilir. Ayrıca yemeklerde, pastalarda, tatlılarda, kurabiyelerde, içecekler ve hatta kahvelerde de fındık kullanımı gitgide yaygınlaşmıştır.
Fındık diyet yapan kişilerin listesinde de sıklıkla yer verilen kuruyemişler arasında yer alır. Diyet yapmakta olan bireyler ve çeşitli sağlık sorunlarına sahip olan kişiler doktorunun vereceği günlük fındık miktarı kadar tüketim gerçekleştirmelidirler.

Fındık Ezmesi 
Fındık ezmesi fındıktan elde edilen çok sık kullandığımız fındık ürünleri arasında yer alır. Özellikle fındık ezmesi kahvaltılarda en çok tercih edilen ve oldukça lezzetli olan bir besin kaynağıdır. Krep pankekler ile beraber oldukça lezzetli olan bu fındık kreması  pasta ve kurabiye çeşitleri içinde kullanılır. Fındık kremasının güvenilir markalardan satın alabileceğiniz gibi evde kendinizde yapabilirsiniz. Kremasının şekersiz ve doğal bir şekilde hazırlarsanız oldukça sağlıklı ve lezzetli olacaktır. Özellikle çocuklarınıza yedirerek gelişimlerini destek olabilirsiniz. Evde kendiniz ilave bir ürün eklemeden yaptığınız fındık ezmelerini bir yaşından sonraki çocuklarınıza yedirebilirsiniz.  Fındık ve fındıktan yapılan Ürünler oldukça lezzetli olmasının yanı sıra çokta sağlıklıdır. Bu nedenle çok fazla tercih edilir

Kavrulmuş Fındık 
Fındık oldukça sevilen kuruyemiş çeşitlerinden biridir. Kırılmış iç fındık insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. İçerisindeki E vitamini sayesinde kan hücrelerini destekler. Çiğ olarak tüketildiği zaman içerisinde bulunan vitamin ve mineraller daha çok vücuda geçer fakat kavrulmuş fındık lezzeti kimi insanlar tarafından daha çok sevilir. Bu neden ile bu fındık çeşidi tercih edilir. Bu fındık içerisinde B6 vitamini bulunur ve sinir hücreleri için oldukça faydalıdır. Ayrıca düzenli kullanım ile beraber psikolojik olarakta rahatlama sağladığı görülür. Ayrıca beyin ve sinir gelişimi açısından da oldukça faydalıdır. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için günde bir avuç kadar tüketilmesi beyin ve zeka gelişimi açısından oldukça önemlidir. Okulların açıldığı bu dönemde beslenme çantalarında bulunması gereken kuruyemişler arasında yer alır. Böylelikle okulda daha dinç ve enerjik olmalarına derslerine daha çok motive bir şekilde katılmalarını destek olacaktır. Ayrıca içerisinde bulunan magnezyum selenyum potasyum demir bakır gibi birçok mineral ile kalp sağlığını korumaya yardımcıdır. 

Çifte Kavrulmuş Fındık 
Çifte kavrulmuş fındık kuruyemiş olarak en çok tüketilen fındık çeşitleri arasında yer alır Oldukça lezzetli ve yağlı olan bu fındığı çerez olarak partilerde özel günlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Fındık Fiyatları 
Fındık fiyatları ürün kalitesine göre boyutuna göre farklılık gösterir. Yine çiğ veya kavrulmuş fındıklar arasında da fiyat farklılıkları görülür. Sizlerde buna göre ve damak zevkinize göre bu ürünleri satın alabilirsiniz